GoldHair

Saç Kıran

Saçkıran Nedir:

Vücudun kendi kıl köklerinin tahribat yapması ile oluşur. saçlı deride demir para şeklinde dökülmelerin oluşur. Baş, sakal, bıyık ve kirpikte olabilir. Halk arasında, saçkıran, alopesi areata, pelat ya da kılkıran olarak da bilinir. Bulaşıcı değildir. Saçkıranın oluşmasında genelde stres ve sinirsel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin hasar görmesine bağlı ortaya çıkan otoimmün hastalıklardan biridir.

Neden Olur:

Stres, Üzüntü, Endişe, Korku: Saçkıran problemine neden olan en önemli etken stres olup, kişinin yaşına göre bu endişe ve korku da olabilmektedir. Çünkü 3-4 yaşındaki bir çocukta da bu sorun bazen olabilyor. Ama stres en önemli faktörlerden biridir.

Bağışıklık Sistemi Kıl Köklerine Savaş Açmaktadır: Günlük hayatta yaşadığımız sorunlar bağışıklık sisteminde bozulmaya neden olabilmektedir. Bu durumda vücut kendi öz dokularını yabancı madde gibi görerek onlara savaş açmaktadır. Saçların ya da vücudumuzda bulunan diğer kılların dökülmesi lenfosit adı verilen hücrelerin sitokin (sıvı madde) salgılaması sonucu oluşur.

Open chat